• Nový rok, nový Vy

  Dlhý zoznam novoročných predsavzatí je celý dobrý a správny, ale väčšina z nás od nich upustí do polovice februára. Ale niekedy je najlepšie vykonať jednu rozumnú zmenu – ako obmedzenie fajčenia, ktoré by mohlo priniesť v tomto roku a neskôr neustále výsledky.           Tu uvádzame niekoľko príkladov, ako… 

  Zdravie a kondícia

  Sľubovanie, že získame dobrú kondíciu a zdravie, je určite jedno z najčastejších novoročných predsavzatí.
  Ale nútiť sa do radikálnej prísnej diéty a snažiť sa stať sa z nuly hrdinom pomocou každodenných cvičení
  v telocvični môže znamenať príliš veľký tlak. Niet divu, že mnoho ľudí sa vzdá po niekoľkých týždňoch.
  Ale nemusíte zachádzať až do takýchto krajností, aby bolo vidieť výsledky – pokúsiť sa prestať fajčiť je jedna
  z najlepších vecí, ktorú môžete na zlepšenie svojho zdravia urobiť. Tento jediný krok bude mať nespočetné množstvo výhod, o ktorých si môžete prečítať tu. Činnosť vašich pľúc a krvný tlak sa začnú zlepšovať už po 24 hodinách.
  Po štrnástich dňoch sa zlepší aj váš krvný obeh. Do niekoľkých mesiacov sa budete cítiť v lepšej kondícii a zdravší – pľuzgiere z cvičenia či prepotený cvičebný úbor budú v nedohľadne! Je nutné uviesť, že hneď ako si všimnete,
  o koľko jednoduchšie a príjemnejšie vám teraz cvičenie pripadá, zistíte, že aj vy sami chcete na sebe zapracovať viac ako zvyčajne.

  Zdravý výzor

  Zapálenie nemusí nutne znamenať siahanie na zápalky či zapaľovač – čo tak mať oslnivý úsmev alebo žiariacu pleť, ktorá rozjasní miestnosť? Pokiaľ ide o vlastné zdokonalenie, prepracovanie životosprávy vašej kože, vlasov a krásy sa zvyčajne nachádza v hornej časti zoznamu priorít. Kolagén udržuje pokožku vláčnu a mladistvú, ale fajčenie oslabuje zásobovanie tela vitamínom C – ktorý zohráva zásadnú úlohu pri tvorbe kolagénu – teda urýchľuje proces starnutia pleti. Avšak keď prestanete fajčiť, do šiestich týždňov zaznamenáte znateľné zlepšenie kvality vašej pokožky. Obmedzenie vám poskytne aj niečo, na čom sa môžete zasmiať: fajčenie menšieho počtu cigariet znamená nižšie riziko ochorenia ďasien, znečistenia zubov škvrnami a zmeny ich farby k horšiemu.

  Začnite sa venovať novým záľubám

  Mnohí z nás si dávajú záväzok, že budú v rámci svojho času v novom roku produktívnejší, nech už to bude niečo z oblasti športu a aktivít, remesiel a umenia alebo dokonca že sa zapíšu do večernej školy, či sa dajú na dobrovoľníctvo pre miestnu charitu. Zníženie počtu cigariet, ktoré fajčíte, môže znamenať, že máte k dispozícii viac peňazí ako obvykle – ideálne na financovanie nových činností. Navyše venovanie sa novému koníčku je skvelý spôsob, ako udržať svoju chuť na cigaretu na uzde, pretože budete mať niečo nové a vzrušujúce, na čo sa môžete sústrediť. Asi ste zvyknutý spájať si spoločenský život s fajčením alebo pocit nudy s odbehnutím po cigaretu, vložte však túto energiu do účasti na kurze keramiky, zapojenia sa do skupiny tvorivého písania či lezenia na umelých stenách a kto vie, aký potenciál sa môže prejaviť v priebehu tohto roka?