• Ako pomôcť blízkym

  Odvykanie od fajčenia je ťažké, ale podporovanie niekoho, kto sa snaží prestať, tiež nie je ľahké. Tu je niekoľko nápadov, ako môžete pomôcť svojim blízkym, aby prestali fajčiť a pochopili, aké výhody so sebou prináša zanechanie cigariet

  Vytvorte stimuly

  Je ľudskou prirodzenosťou chcieť byť odmenený za usilovnú prácu. Samozrejme hlavná odmena za skoncovanie s fajčením je, že vaši milovaní budú zdravší, šťastnejší a bohatší. Je však dobrým nápadom pridať niečo navyše. Dohodnite sa, že ak sa vzdajú fajčenia na týždeň, uvaríte im chutnú večeru. Ak prestanú na mesiac, vezmete ich do reštaurácie. Môžete zriadiť špeciálnu „pokladničku“, kde budete obaja dávať peniaze, ktoré by sa boli minuli na cigarety a sľúbte, že im kúpite veľký dar, keď prestanú nadobro.

  Vyhýbajte sa pokušeniu

  Ak ste mali v obľube večery s priateľom alebo partnerom v hostinci, ľahko si domyslíme, že je to jediný spôsob, ako dokážete spoločne relaxovať. Ak však chcete niekomu pomôcť prestať fajčiť, možno budete musieť zmeniť aj niektoré svoje spoločenské návyky. Vymyslite iné miesta, kde by ste sa mohli stretnúť, preč od starých pokušení, ktoré podporovali ich zvyk, ako napríklad byť obklopení ďalšími spoločenskými fajčiarmi. A čo tak ísť do kina, na vychádzku do prírody alebo dokonca vyskúšať výstavu umenia? Pomôžete svojmu milovanému/milovanej vyhnúť sa pokušeniu a obaja budete v priebehu tohto procesu robiť nové veci. Nezabudnite odstrániť pokušenia aj doma – dbajte na to, aby sa z domu odstránili všetky popolníky a zapaľovače.

  Počítajte so zlou náladou

  Veľa dobrých vecí sa stane, keď prestanete fajčiť, ale v krátkodobom horizonte čelia odvyknutí fajčiari výzvam – vzdanie sa cigariet, otestuje ich trpezlivosť a vôľu, a to môže znamenať niekoľko výkyvov nálad na tejto ceste. Uznajte, že to môže byť ťažké a nálada vášho priateľa alebo partnera môže byť chvíľu hore a chvíľu zas dole. Buďte chápajúci a udržte ich motiváciu tým, že im pripomeniete všetky pozitívne prínosy, ktoré im odvykanie od fajčenia prinesie, (v rozumných medziach!) ich nechajte v ich zvláštnej nevrlej nálade a dajte im trochu času, keď hundrú dlhšie ako je obvyklé.

  Ukážte vašu podporu

  Tým, že sa rozhodla, že prestane fajčiť, vaša milovaná osoba mení svoj životný štýl k lepšiemu – tak prečo ju neinšpirovať, aby pokračovala? Môžete ju prekvapiť maškrtou, aby ste udržali jej motiváciu. Neukážte im podporu len v tom, že sa rozhodli prestať fajčiť, ale im poskytnite aj niečo, kam bude smerovať ich úsilie.

  Nesúďte

  Samozrejme chcete, aby vaša milovaná osoba prestala fajčiť, a chcete stáť pri nej celý ten čas. Buďte opatrný, aby táto pomoc nehraničila hoci aj s arogantným kontrolovaním. Ak sa váš partner z času na čas pokĺzne a dá si jednu cigaretu, nesúďte ho ani mu to nevytýkajte. Uznajte, že odvykanie je dlhá cesta, a jednoducho sľúbte, že budete stáť pri ňom na každom kroku tejto cesty.