Ako pomôcť svojim blízkym prestať fajčiť

Ako pomôcť svojim blízkym prestať fajčiť

Ak poznáš niekoho, kto sa pokúša skoncovať s fajčením, určite bude potrebovať všetku pomoc od priateľov, členov rodiny a kolegov v práci. Pokiaľ ho chceš podporiť v jeho odhodlaní, môžeš v skutočnosti pre neho urobiť veľmi veľa.

Pomocou týchto jednoduchých stratégií môžeš pomôcť niekomu, koho poznáš, prestať fajčiť.

  • Oboznám sa s faktami
    Keď budeš vedieť viac o tom, prečo je skoncovanie s fajčením pre tvojho blízkeho také dôležité, dokážeš mu správne poradiť, čo môže byť veľmi nápomocné. Môžeš začať s touto webovou stránkou – nájdeš tu množstvo informácií, ktoré ti pomôžu získať prehľad o všetkých problémoch spojených s odvykaním od fajčenia.
  • Vypočuj si jeho starosti
    Môže to znieť ako klišé, ale počúvanie je kľúčové, ak chceš pomôcť niekomu, kto sa snaží odvyknúť si od fajčenia. Ak si s pochopením vypočuješ jeho starosti, pocity spojené s neodolateľnou chuťou na cigaretu a napätie, ktorému je vystavený, lepšie sa dokážeš vcítiť do jeho situácie. Okrem toho sa tvoj blízky bude cítiť ľahšie, keď sa ti zverí so svojimi problémami, vďaka čomu ho bude menej lákať zapáliť si cigaretu.
  • Rozptýľ ho!
    Jednoducho prestať myslieť na cigaretu môže byť jedna z najúčinnejších stratégií pre fajčiarov, ktorí sa rozhodli skoncovať s fajčením. Ak dokážeš odviesť ich pozornosť od chuti zapáliť si, preukážeš im ozajstnú službu. Môže to byť niečo úplne jednoduché: ponúknuť im šálku čaju, prečítať si spolu zaujímavý článok v časopise alebo ísť na spoločnú prechádzku so psom. To všetko im môže pomôcť prekonať momentálnu chuť na cigaretu.
  • Zmeň aktivity a prostredie
    Ak vieš, že tvojho priateľa ľahšie prepadne chuť na cigaretu v bare, navrhni mu, aby ste radšej išli niekam, kde sa nefajčí. Skús mu navrhnúť iné alternatívy k aktivitám, ktoré si predtým spájal s fajčením.
  • Nerozprávaj stále o odvykaní od fajčenia
    Hoci je lákavé neustále sa rozprávať o odvykaní od fajčenia, môže to byť kontraproduktívne. Priateľa, ktorý sa rozhodol skoncovať s fajčením, to môže obťažovať a vyvolávať v ňom napätie, čo môže viesť k tomu, že bude hľadať útechu v cigarete. Ustavičné rozprávanie o fajčení je pre abstinujúceho fajčiara neustálou pripomienkou, ktorá ho môže privádzať do šialenstva. Namiesto toho sa snaž zostať pozitívne naladený a povzbudzujúci.
  • Odmeň ho
    Pozitívna motivácia môže byť kľúčom k úspechu pri odvykaní od fajčenia. Vhodnou stratégiou je stanoviť si rad cieľov so súvisiacimi odmenami, ktorých význam pri dosiahnutí každého cieľa bude narastať. Za jeden týždeň bez cigariet môže tvoj priateľ získať odmenu v podobe návštevy kina a po jednom mesiaci bez fajčenia poukážku na masáž. Za jeden rok dostane pozvanie na obed či večeru v päťhviezdičkovej reštaurácii.
  • Motivuj ho k zdravým rozhodnutiam
    Snaž sa povzbudiť priateľa, ktorý si odvyká od fajčenia, aby išiel von a začal sa tešiť z novonadobudnutej energie. Tým, že si osvojí zdravší životný štýl, bude mať zo seba lepší pocit a bude ho to menej lákať znova sa vrátiť k fajčeniu.
  • Zlyhanie nie je možnosť
    Nebuď príliš prísny na človeka, ktorý sa rozhodol skoncovať s fajčením, ak zakopne a zapáli si cigaretu. Namiesto toho, aby si sa na neho hneval a vyvolával v ňom zlé pocity (pretože ich už pravdepodobne má), ponúkni mu podporu a povzbudenie, aby sa vrátil na správnu cestu.
Vytvor si podpornú sieť

Vytvor si podpornú sieť

Morálna podpora je v ťažkých časoch veľmi dôležitá. Prečítaj si, ako si môžeš vytvoriť podpornú sieť, ktorá ti pomôže úspešne skoncovať s fajčením.
Ako prekonať chuť na cigaretu

Ako prekonať chuť na cigaretu

Odhalenie dôvodov, ktoré stoja za túžbou zapáliť si cigaretu, je prvým krokom k tomu, aby si si s nimi dokázal poradiť.