Tipy, ako prestať fajčiť

Tipy, ako prestať fajčiť

Vieme, že skoncovanie s fajčením je jedna z najväčších výziev, akým budeš čeliť. Tieto tipy ti pomôžu udržať si motiváciu. A nielen to: ukážu ti spôsoby, ako môžeš zmeniť svoje správanie, aby si nadobro prestal fajčiť.

 • Tip č. 1: Urči si dátum, kedy prestaneš fajčiť.
  Vyber si dátum, kedy skoncuješ s fajčením, a drž sa ho. Je to výborný spôsob, ako sa mentálne pripraviť na odvykanie od fajčenia.
 • Tip č. 2: Daj svojmu rozhodnutiu písomnú podobu.
  Vypracuj zoznam dôvodov, prečo chceš prestať fajčiť, a zapíš si ich na papier, ktorý pripevníš na viditeľné miesto. Tento písomný zoznam ti pomôže vytrvať v ťažkých okamihoch, keď tvoje odhodlanie zoslabne.
 • Tip č. 3: Skoncuj s fajčením spolu s priateľom.
  Podľa výsledkov americkej štúdie z roku 2008 mali fajčiari, ktorých priatelia prestali fajčiť, až o 36 % vyššiu šancu, že takisto prestanú fajčiť. Takisto bola u fajčiarov, ktorých priatelia sa vzdali cigariet, o 34 % nižšia pravdepodobnosť, že znova začnú fajčiť. Ak chceš uspieť vo svojom odhodlaní vzdať sa nadobro cigariet, pusti sa do odvykania spolu s priateľom, ktorý tiež chce skoncovať s fajčením. Vďaka tomu sa môžete vzájomne motivovať a navyše budeš vedieť, že v tom nie si sám.
 • Tip č. 4: Peniaze, ktoré ušetríš na cigaretách, použi pre svoje potešenie.
  Dôležité je, aby si naozaj videl peniaze, ktoré ušetríš. Založ si špeciálny účet v banke alebo si ušetrenú hotovosť odkladaj do „odvykacej pokladničky“. Potom nasleduje tá zábavnejšia časť – rozhodni sa, ako tieto peniaze použiješ.
 • Tip č. 5: Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa budú podporovať.
  Ľudia chápu, že odvykanie od fajčenia je obrovská výzva, ktorá si vyžaduje skutočne pevnú vôľu. Preto sa obklop ich pozitívnymi slovami, ktoré ťa povzbudia.
 • Tip č. 6: Zisti, čo v tebe vzbudzuje chuť na cigaretu.
  Posilni svoje odhodlanie tým, že obmedzíš alebo sa budeš vyhýbať spúšťacím faktorom, ktoré si vo všeobecnosti spájaš s fajčením, ako je napríklad pitie alkoholu, kávy alebo čaju. Ak je to tvoj prípad, skús v prvej fáze odvykania obmedziť konzumáciu týchto nápojov.
 • Tip č. 7: Zamestnávaj sa, aby si dokázal odolať nutkaniu zapáliť si cigaretu.
  Keď pocítiš túžbu zapáliť si, pokús sa ju prekonať tým, že sa niečím zamestnáš. Napíš si zoznam päťminútových stratégií, ku ktorým sa uchýliš, keď ťa prepadne chuť na cigaretu: poprechádzaj sa, zatelefonuj priateľovi alebo vypi pohár vody.
 • Tip č. 8: Zbav sa stresu cvičením.
  Fyzická aktivita je výborný spôsob, ako zo seba uvoľniť stres spojený s odvykaním od fajčenia a chuťou na cigaretu. Vyskúšaj prechádzky, behanie, plávanie alebo začni s novou aktivitou. Keď prestaneš fajčiť, kapacita pľúc sa ti po deviatich mesiacoch zvýši až o 10 %. Uvidíš, že časom toho zvládneš viac.
 • Tip č. 9: Zdravo sa stravuj.
  Chuť na cigaretu sa často zamieňa s pocitom hladu. Pre tieto chvíle maj poruke ovocie, zeleninu a iné zdravé potraviny.
 • Tip č. 10: Vyskúšaj náhradnú nikotínovú terapiu (NNT).
  NICORETTE® ponúka celý rad produktov NNT, ktoré ti počas odvykania od fajčenia pomôžu prekonať chuť na cigaretu a lepšie zvládnuť abstinenčné príznaky. Používaním produktov NICORETTE® zdvojnásobíš svoje šance na úspešné skoncovanie s fajčením v porovnaní so samotnou silou vôle.
 • Tip č. 11: Nevzdávaj to pri prvej prekážke.
  Psychológovia zistili, že ľudia dokážu pri riešení problémov dlhšie vytrvať, ak vedia, že daný problém je náročný. Odvykanie od fajčenia môže byť jedna z najťažších vecí, akú vo svojom živote vykonáš. Tvoje odhodlanie a vytrvalosť ti však môžu pomôcť, dokonca aj vtedy, ak občas zaváhaš a siahneš po cigarete.
 • Tip č. 12: Odmeňuj sa.
  Dopraj si potešenie pri každom úspešne zvládnutom kroku na ceste za svojím cieľom. Tvoja odmena by mala byť významná – napríklad si kúp niečo, po čom už dlhšie túžiš.
 • Tip č. 13: Zameraj sa na pozitívne stránky.
  Mysli na všetky pozitívne aspekty života bez fajčenia, ako je celkové zlepšenie zdravotného stavu a viac energie, lepšia kvalita pokožky, belšie zuby a citlivejšia chuť a čuch. Čím menej budeš myslieť na fajčenie, tým ľahšie si zvykneš na život bez cigaretového dymu.
 • Tip č. 14: Nájdi si nové spôsoby relaxácie.
  Pomôž svojej mysli odpútať sa od fajčenia tým, že si nájdeš nové spôsoby relaxácie, napríklad hlboké dýchanie, ľahké cvičenie alebo čítanie.
 • Tip č. 15: Naplánuj si oslavu výročia skoncovania s fajčením.
  Odvykanie od fajčenia je neľahká úloha – ak sa však do nej vložíš naplno a dokážeš si udržať potrebnú motiváciu, podarí sa ti dosiahnuť vytúžený cieľ. Ak to nie je dostatočný dôvod na oslavu, tak potom nevieme, aký iný dôvod by mal byť lepší.

  Prečo neprisľúbiť rodine a priateľom, že sa spoločne stretnete na oslave ročného výročia, odkedy si prestal fajčiť? Budeš tak mať ďalší pozitívny cieľ a dôvod nestratiť motiváciu. Je to tiež úžasný spôsob, ako sa môžeš podeliť o radosť z dosiahnutého úspechu so svojimi blízkymi.
Nájdi pre seba ten správny produkt

Nájdi pre seba ten správny produkt!

Odpovede na niekoľko krátkych otázok ti pomôžu nájsť ten najvhodnejší produkt.
Stanov si ciele a odmeň sa pri ich dosiahnutí

Stanov si ciele a odmeň sa pri ich dosiahnutí!

Odmeň sa vždy, keď sa ti podarí prekonať míľnik na ceste k životu bez cigariet – budeš sa tak motivovať k úspešnému dosiahnutiu konečného cieľa.