Pravda o nikotíne a NNT

Pravda o nikotíne a náhradnej nikotínovej terapii

Je dôležité, aby si rozumel tomu, akú úlohu zohráva nikotín pri závislosti od fajčenia a ako je na tom v porovnaní s ostatnými látkami nachádzajúcimi sa v cigaretách. Zahoď mylné predstavy a radšej sa oboznám s faktami o nikotíne a náhradnej nikotínovej terapii (NNT).

 • Nikotín nespôsobuje rakovinu.
  Doposiaľ nebolo dokázané, že by nikotín spôsoboval rakovinu. Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 ďalších chemických látok, pričom o mnohých sa vie, že spôsobujú rakovinu.
 • Nikotín nie je príčinou iných ochorení súvisiacich s fajčením.
  Príčinou ochorení, ako sú chronické ochorenia pľúc a srdca, je nespočetné množstvo toxínov v cigaretovom dyme, nie obsah nikotínu.
 • Nikotín nespôsobuje žlté škvrny na prstoch a zuboch.
  Príčinou nevzhľadných žltohnedých škvŕn na prstoch rúk a zuboch je decht nachádzajúci sa v cigaretách, nie nikotín.
 • Nikotín nie je umelo vytvorená látka.
  Nikotín je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa získava z rastlín tabaku.
 • NNT nenahrádza jednu závislosť inou.
  Náhradná nikotínová terapia (NNT) v porovnaní s cigaretami telu dodáva nižšie, lepšie kontrolované dávky nikotínu. Dávkovanie sa postupom času pomaly znižuje, vďaka čomu si postupne môžeš úplne odvyknúť od nikotínu.
 • NNT nie je „liek“ na fajčenie.
  Produkty NNT, napríklad NICORETTE®, neliečia fajčenie a nedokážu ťa zo dňa na deň zázračne premeniť z tuhého fajčiara na nefajčiara. Náhradná nikotínová terapia (NNT) však výrazne uľahčuje odvykanie od fajčenia.

NNT funguje tak, že uvoľňuje do krvného obehu terapeutický nikotín v oveľa nižších dávkach v porovnaní s cigaretami bez toho, aby sa do tela dostávali škodliviny, ako je decht, oxid uhoľnatý a ďalšie chemické látky nachádzajúce sa v tabakovom dyme. To prináša úľavu od nutkavej túžby zapáliť si cigaretu. Samozrejme, odvykanie od fajčenia si stále bude vyžadovať pevnú vôľu a úsilie.

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie pocítiš už počas prvej hodiny. Prečítaj si, ako bude tvoj organizmus reagovať, keď sa rozhodneš vzdať cigariet.
Chemické látky v cigaretách a tvoj organizmus

Chemické látky v cigaretách a tvoj organizmus

Cigaretový dym obsahuje viac ako 7 000 chemických látok, ktoré majú vplyv na každú časť tvojho tela.