Ako povedať blízkym o svojom rozhodnutí prestať fajčiť

Ako povedať blízkym o svojom rozhodnutí prestať fajčiť

Vieme, že rozhodnutie, či povedať blízkym, že si prestal fajčiť, je osobné rozhodnutie. Neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď.

Ak sa im to rozhodneš povedať, veríme, že ti tieto tipy pomôžu viesť rozhovor. V konečnom dôsledku môže podpora, ktorú ti dokážu poskytnúť tvoji blízki, stáť za to, aby si im povedal, že si sa rozhodol spraviť niečo úžasné – skoncovať s fajčením.

 • Vyber si, kto ti bude poskytovať podporu, ktorú potrebuješ.
  Niektorí ľudia sú lepšími poslucháčmi, preto je ľahšie sa o nich oprieť, najmä v ťažkých okamihoch. Keďže každý človek je iný, obráť sa v takých chvíľach na tých blízkych, o ktorých si myslíš, že ti poskytnú podporu, ktorú potrebuješ.
 • Povedz svojim blízkym hlavné dôvody svojho rozhodnutia skoncovať s fajčením.
  Tým, že im pomôžeš pochopiť, prečo si sa rozhodol prestať fajčiť, im poskytneš informácie, ktoré môžu potrebovať v čase, keď tvoje odhodlanie zoslabne.
 • Vysvetli im, čo je podľa teba najťažšie na odvykaní od fajčenia.
  Ak tvoji blízki budú poznať spúšťacie faktory, ktoré u teba vzbudzujú chuť na cigaretu, a spôsoby ich zvládania, pomôže ti to lepšie tieto situácie zvládať a tvojim blízkym to umožní poskytnúť ti potrebnú podporu. Ak sa rozhodneš zavolať blízkej osobe vo chvíli, keď ťa prepadne chuť na cigaretu, dokáže ti lepšie pomôcť.
 • Povedz svojim blízkym, aký druh podpory by si uvítal.
  To sa počas tvojej cesty k životu bez cigariet môže zmeniť, no skús dať svojim blízkym niekoľko príkladov podpory, ktorá by bola pre teba užitočná. Napríklad im povedz, že by ti veľmi pomohlo, keby si im mohol zavolať, keď si budeš chcieť dať po večeri cigaretu. Možno hľadáš novú aktivitu alebo chceš spoločníka, ktorý ťa rozptýli. A čo tak dobrý poslucháč, ktorý si vypočuje tvoje trápenia? Naozaj sa pokús svojim blízkym vysvetliť, aký druh podpory by si uvítal.

Takisto im vysvetli, o aký druh podpory nestojíš. Upozorni svojich blízkych, že ak budú neustále venovať pozornosť odvykaniu od fajčenia alebo ak ti budú vyčítať, že si sa prehrešil siahnutím po cigarete, takýto prístup ti nepomôže. Vieme, že celý rozhovor o tvojom rozhodnutí skoncovať s fajčením môže byť pre teba náročný, a práve táto časť môže byť zo všetkého najťažšia.

Keď im povieš, aký druh podpory by si uvítal, môže byť jednoduchšie im vysvetliť, čo sa ti nepáči. Opäť skús použiť niekoľko príkladov toho, čo nechceš – napríklad každodenné kontrolné telefonáty. Tiež ich môžeš nasmerovať na tento článok, kde nájdu inšpiráciu, ako ti môžu pomôcť.

Ako pomôcť svojim blízkym prestať fajčiť

Ako pomôcť svojim blízkym prestať fajčiť

Pomôcť niekomu skoncovať s fajčením je skvelý pocit. Preto sme zostavili niekoľko osvedčených odporúčaní, ako niekomu môžeš poskytnúť užitočnú a premyslenú podporu.

Vytvor si podpornú sieť

Vytvor si podpornú sieť

Morálna podpora je v ťažkých časoch veľmi dôležitá. Prečítaj si, ako si môžeš vytvoriť podpornú sieť, ktorá ti pomôže úspešne skoncovať s fajčením.