Plodnosť, tehotenstvo a dojčenie

Plodnosť, tehotenstvo a dojčenie

Ak fajčíš cigarety a plánuješ si založiť rodinu alebo si tehotná, resp. dojčiaca žena, mala by si vedieť, že chemické látky nachádzajúce sa v cigaretovom dyme majú nežiaduce účinky na sexuálne zdravie, plodnosť a plod.

Ak si tehotná fajčiarka a chceš skoncovať s fajčením, je to skvelá správa. Keď sa vzdáš cigariet, zvýšiš svoju šancu na zdravšie tehotenstvo. Tiež by si mala vedieť o náhradnej nikotínovej terapii (NNT) – ak si tehotná alebo dojčíš, aby si mohla urobiť informované rozhodnutie o skoncovaní s fajčením.

Muži a plodnosť

Fajčenie je priamo zodpovedné za poruchy erekcie, pričom až o 27 % zvyšuje riziko impotencie (dokonca aj u mladých mužov). Príčinou sú chemické látky nachádzajúce sa v cigaretovom dyme, ktoré zužujú cievy, čo vedie k zníženému prekrveniu v oblasti malej panvy. Negatívny vplyv fajčenia na erekciu sa prejavuje dokonca aj pri striedmej konzumácii cigariet.

Takisto klesá počet spermií a ich pohyblivosť, čo má za následok zníženú plodnosť. Fajčenie tiež poškodzuje DNA v spermiách, čím narastá riziko komplikácií počas tehotenstva a riziko vrodených vývojových chýb.

Ženy a plodnosť

Fajčenie spôsobuje hormonálne zmeny a približne o tretinu znižuje plodnosť. Fajčiarkam v priemere trvá až dvakrát tak dlho v porovnaní s nefajčiarkami, kým sa im podarí počať dieťa.

Fajčenie počas užívania antikoncepcie podporuje tvorbu krvných zrazenín, poškodzuje steny krvných ciev a zužuje ich priesvit a významne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych komplikácií – dokonca aj mozgovej mŕtvice.

Cigarety niekedy spôsobujú poruchy menštruačného cyklu – menštruácia môže byť nepravidelná a bolestivejšia.

Tehotenstvo

Fajčenie negatívne ovplyvňuje priebeh tehotenstva, okrem iného:

  • Škodlivé chemikálie nachádzajúce sa v cigaretovom dyme prechádzajú cez telo matky až k nenarodenému dieťaťu.
  • Fajčenie cigariet znižuje množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva k plodu.
  • Narastá riziko vrodených vývojových chýb, ako je rázštep pery alebo deformácie končatín.

Dobrou správou je, že skoncovanie s fajčením v akomkoľvek štádiu tehotenstva je prínosom pre zdravie matky aj nenarodeného dieťaťa. Prvé pozitívne účinky skoncovania s fajčením sa začnú prejavovať už po 20 minútach od poslednej cigarety. Takže od chvíle, keď sa vzdáš fajčenia, začneš zvyšovať svoju šancu na zdravšie tehotenstvo a pravdepodobnosť, že sa ti narodí zdravé dieťatko.

Počas tehotenstva je ideálne odvykať si od fajčenia bez použitia náhradnej nikotínovej terapie (NNT). Úplné ukončenie fajčenia je zďaleka najlepšou možnosťou. Ak sa však domnievaš, že na úspešné odvyknutie od fajčenia budeš potrebovať NNT, poraď sa so svojím lekárom.

Dojčenie

Ak dojčíš, mala by si skúsiť prestať fajčiť bez použitia NNT. Ak to však týmto spôsobom nedokážeš zvládnuť, najlepšou možnosťou je občasné užívanie produktov NNT. Mala by si sa ale najskôr poradiť so svojím lekárom.

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie

Prínosy skoncovania s fajčením pre zdravie pocítiš už počas prvej hodiny. Prečítaj si, ako bude tvoj organizmus reagovať, keď sa rozhodneš vzdať cigariet.
Chemické látky v cigaretách a tvoj organizmus

Chemické látky v cigaretách a tvoj organizmus

Cigaretový dym obsahuje viac ako 7 000 chemických látok, ktoré majú vplyv na každú časť tvojho tela.