Odvykať si od cigariet sám alebo s priateľom

Odvykať si od cigariet sám alebo s priateľom?

Každý má svoj vlastný prístup k odvykaniu od fajčenia. Niekto radšej ide do tejto výzvy sám, zatiaľ čo ostatní uprednostňujú podporu zo strany priateľa. Neexistuje správny spôsob odvykania od fajčenia – dôležité je, aby si si zvolil ten, ktorý bude najlepšie vyhovovať tebe, najmä počas ťažkých dní. Zváž body, ktoré uvádzame pre obe možnosti, či už sa rozhodneš ísť do odvykania od cigariet sám, alebo s priateľom.

Odvykať si od cigariet sám

Skoncovať s fajčením môžeš iba ty sám. Ak sa do odvykania pustíš s niekým iným alebo sa rozhodneš podporovať niekoho iného, je to síce pekné, no v konečnom dôsledku si to ty, kto musí vytrvať vo svojom odhodlaní.

 • Nemusíš robiť žiadne kompromisy
  Môžeš urobiť čokoľvek, čo v tvojom prípade funguje. Posledná vec, čo potrebuješ, keď sa pokúšaš skoncovať s fajčením, je obávať sa reakcií druhých ľudí. Ak sa do odvykania od fajčenia pustíš sám, môžeš byť sebecký (v dobrom zmysle slova) a sústrediť sa na svoj plán odvykania.
 • Vyber si, kto ťa bude podporovať
  Môžeš sa rozhodnúť, ktorí priatelia, členovia rodiny a kolegovia v práci ti dokážu poskytnúť najlepšiu podporu na tvojej ceste k životu bez cigariet.
 • Menej ovplyvňovania
  Ak tvoj priateľ zlyhá, existuje riziko, že aj ty ľahšie upustíš od svojho odhodlania vytrvať. „On to vzdal, tak to môžem vzdať aj ja.“ Ak do toho pôjdeš sám, budeš v menšej miere ovplyvniteľný úspechmi a nezdarmi ostatných fajčiarov, ktorí sa rozhodli vzdať cigariet.

Odvykať si od cigariet spolu s priateľom

Niekedy potrebujeme iných, aby nám pomohli úspešne zvládnuť náročnejšie chvíle. Odvykanie od fajčenia môže byť ťažká cesta a ako hovorí príslovie: zdieľaný problém je polovičný problém.

 • Garantovaná podpora
  Priateľ pri odvykaní od cigariet bude lepšie chápať, čím si prechádzaš, ako tvoj partner či partnerka alebo priatelia, ktorí nefajčia. Stane sa tvojím spojencom, ktorý bude pociťovať rovnaké emócie, túžbu zapáliť si cigaretu a ďalšie ťažkosti spojené s odvykaním, vďaka čomu v ňom nájdeš podporu, keď ju budeš potrebovať.
 • Pomáhanie iným môže byť ľahšie
  Vďaka odvykaniu od cigariet spolu s priateľom pomôžeš niekomu inému dosiahnuť vytúžený cieľ, čo môže byť pre teba úžasná motivácia.
 • Menej pokušenia
  Ak tvoj priateľ prestane fajčiť, pri stretnutí s ním si ho budeš menej spájať s chuťou na cigaretu. Vďaka tomu sa prestanete navzájom zvádzať k fajčeniu.
Vytvor si podpornú sieť

Vytvor si podpornú sieť

Morálna podpora je v ťažkých časoch veľmi dôležitá. Prečítaj si, ako si môžeš vytvoriť podpornú sieť, ktorá ti pomôže úspešne skoncovať s fajčením.

Ako prekonať chuť na cigaretu

Ako prekonať chuť na cigaretu

Odhalenie dôvodov, ktoré stoja za túžbou zapáliť si cigaretu, je prvým krokom k tomu, aby si si s nimi dokázal poradiť.