Ako sa vymaniť z fajčiarskej rutiny

Ako sa vymaniť z fajčiarskej rutiny

Ak chceš úspešne skoncovať s fajčením, musíš sa zbaviť starých návykov. Vieme, že sa to ľahšie povie, ako urobí – najmä ak sú medzi tvojimi priateľmi fajčiari. Preto sme zostavili tieto odporúčania, ktoré ti pomôžu nadobro sa oslobodiť od fajčenia a nestratiť pritom kontakt s priateľmi.

 • Zmeň prostredie a aktivity.
  Vyrovnať sa s inými fajčiarmi často znamená byť v blízkosti svojich fajčiacich priateľov a kolegov. Nie je však nutné prerušiť sociálne väzby. Stačí použiť svoju predstavivosť a ako bonus zistíš, že robíš nové a zaujímavé veci.
  Bude ľahšie stretnúť sa s priateľmi, ktorí fajčia, ak zmeníš miesto stretnutia a to, čo budete spolu robiť. Napríklad ak ste si zvykli každý piatok večer posedieť pri pohári vína a cigarete, skús vymyslieť niečo iné. Môžete ísť spolu na večeru alebo do kina, zájsť si na výstavu alebo sa spolu vybrať na turistiku.
  Namiesto rozprávania s kolegami počas obvyklej prestávky na cigaretu si s nimi daj kávu v inom čase.
 • Buď pripravený.
  Počas odvykania od fajčenia sa neizoluj od ostatných. Samozrejme, že v niektorých situáciách ťa môže prepadnúť chuť na cigaretu, ktorú budeš musieť prekonať. Určite však nebudeš chcieť vynechať niektoré udalosti – napríklad narodeninovú oslavu. Stačí, ak sa na tieto situácie vopred pripravíš.
  Produkty NICORETTE® posilnia tvoje odhodlanie a pomôžu ti prekonať túžbu zapáliť si cigaretu. Namiesto toho, aby si sa v spoločnosti trápil pri náhlej chuti na cigaretu, radšej si skús dať liečivú žuvačku Nicorette® Gum. Ďalšou možnosťou sú naše transdermálne náplasti Nicorette® invisipatch, ktoré na 16 hodín dokážu zmierniť nutkanie zapáliť si cigaretu.
 • Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa budú podporovať.
  Väčšina ľudí ti bude chcieť pomôcť, pretože vedia, že prestať fajčiť je úžasná vec a odvykanie od cigariet je náročná skúška pevnej vôle. Využi preto ich podporu najmä vo chvíľach, keď ťa prepadne chuť na cigaretu. Je to lepšie, ako byť v ťažkých chvíľach sám.
 • Ostaň pozitívne naladený.
  Vždy sa sústreďuj na pozitívne stránky odvykania od fajčenia – napríklad, ako sa zlepší tvoje zdravie a vzhľad, koľko peňazí tým ušetríš a ako potešíš svojich blízkych, keď zistia, že si prestal fajčiť. Prehrávaj si tieto pozitívne myšlienky v hlave. Ešte lepšie bude, ak si ich spíšeš na papier a tento zoznam zavesíš na miesto, ktoré často vidíš, napríklad na chladničku. Tento optimizmus ti príde vhod, keď budeš potrebovať povedať „nie“ ďalšej cigarete.
Tipy, ako prestať fajčiť

Tipy, ako prestať fajčiť

Prečítaj si overené fakty a užitočné stratégie, ktoré ti pomôžu nadobro sa oslobodiť od fajčenia.
Vytvor si podpornú sieť

Vytvor si podpornú sieť

Morálna podpora je v ťažkých časoch veľmi dôležitá. Prečítaj si, ako si môžeš vytvoriť podpornú sieť, ktorá ti pomôže úspešne skoncovať s fajčením.