Mýty o odvykaní od fajčenia

Mýty o odvykaní od fajčenia

Chceme ti poskytnúť fakty, ktoré tieto mýty vyvrátia. Pretože odvykanie od fajčenia je pomerne náročné a správne informácie ti môžu pomôcť.

Mýtus č. 1: Priberieš na hmotnosti

Na tejto pomerne rozšírenej obave je kúsok pravdy – ak prestaneš fajčiť, priberieš na hmotnosti. Nikotín zrýchľuje metabolizmus a potláča chuť do jedla. Práve tu vstupuje do hry náhradná nikotínová terapia (NNT), ako je napríklad NICORETTE®. Organizmu dodáva kontrolovanú dávku nikotínu, vďaka čomu ti pomôže pri odvykaní od fajčenia a zároveň ľahšie dostaneš pod kontrolu svoj metabolizmus a chuť do jedla.

Počas odvykania sa jedenie môže stať lákavejším z dvoch dôvodov:

  • Chýba ti pohyb ruky k ústam, ktorý sa spája s fajčením.
  • Zamieňaš si chuť na cigaretu s pocitmi hladu.

Na úspešné zvládnutie týchto dvoch vecí vyskúšaj nasledovné:

Mýtus č. 2: Fajčenie prináša úľavu od stresu

Fajčenie v skutočnosti zvyšuje úzkosť a napätie, keďže zvyšuje srdcovú frekvenciu. Úľavu prináša okamih, keď si fajčiar zapáli cigaretu, pretože väčšina fajčiarov pociťuje napätie spôsobené chuťou na ďalšiu cigaretu.

NICORETTE® dodáva organizmu kontrolovanú dávku nikotínu, vďaka čomu ti pomôže postupne si odvyknúť od cigariet. Namiesto fajčenia skús nájsť nové spôsoby, ako sa uvoľniť a zvládnuť stres – dokonca aj stres spojený s odvykaním od fajčenia.

Mýtus č. 3: Pevná vôľa je najlepší spôsob odvykania od fajčenia

V skutočnosti majú ľudia, ktorí sa pokúšajú skoncovať s fajčením zo dňa na deň, menšiu šancu, že prestanú fajčiť, ako ľudia užívajúci náhradnú nikotínovú terapiu (NNT). Prestať fajčiť zo dňa na deň môže byť veľmi ťažké najmä preto, že si to vyžaduje zvládnuť fyzické abstinenčné príznaky a zároveň sa zbaviť zlozvyku. Používanie produktu NNT, ako je napríklad NICORETTE®, môže zdvojnásobiť šance na úspešné odvyknutie od fajčenia v porovnaní so samotnou silou vôle.*

* NICORETTE® monotherapy doubles the rate of cessation compared with placebo. Garvey AJ, et al. Effects of nicotine gum dose by level of nicotine dependence. Nicotine Tob Res 2000; 2:53–63. US Department of Health and Human Services. Clinical Practice Guideline. Treating tobacco use and dependence: 2008 Update. Public Health Service, May 2008. Sachs DP, et al. Effectiveness of a 16-hour transdermal nicotine patch in a medical practice setting, without intensive group counselling. Arch Intern Med 1993; 153:1881–1890.

Mýtus č. 4: Nikotín je zdraviu škodlivý

Niektorí ľudia majú obavy, že užívanie náhradnej nikotínovej terapie (NNT) na lepšie zvládnutie odvykania od fajčenia je rovnako škodlivé pre zdravie ako fajčenie cigariet. To však nie je pravda.

Je to cigaretový dym, ktorý obsahuje škodlivé chemické látky, napríklad decht alebo oxid uhoľnatý, ktoré škodia tvojmu zdraviu. Tieto zložky môžu byť príčinou zdravotných problémov, ako sú srdcové ochorenia alebo rakovina pľúc.

Obmedzením množstva tabakového dymu, ktorý vdychuješ, tiež znížiš súvisiace zdravotné riziká.

Mýtus č. 5: NNT je drahšia ako fajčenie

Množstvo fajčiarov si neuvedomuje, koľko peňazí minú na svoj fajčiarsky zlozvyk. Čísla môžu byť ohromujúce – napríklad keď si spočítaš, koľko zaplatíš za cigarety v priebehu desiatich rokov. Áno, náhradná nikotínová terapia (NNT) stojí peniaze, no je viac ako nepravdepodobné, že je rovnako drahá ako fajčenie.

Chceš si postupne odvykať od fajčenia

Chceš si postupne odvykať od fajčenia?

Zisti, ako môžeš odvykanie od fajčenia rozložiť do niekoľkých krokov, ktoré dokážeš zvládnuť. Môžeš postupne obmedzovať počet vyfajčených cigariet a pomocou niektorého z produktov NICORETTE® dostať pod kontrolu chuť na cigaretu a prekonať abstinenčné príznaky.

Pravda o nikotíne a NNT

Pravda o nikotíne a náhradnej nikotínovej terapii

Prečítaj si informácie o tom, akú rolu nikotín skutočne zohráva v súvislosti so závislosťou a náhradnou terapiou.