Ako prekonať chuť na cigaretu

Ako prekonať chuť na cigaretu

V prvej fáze odvykania bude tvoja túžba zapáliť si cigaretu veľmi silná. Je dôležité, aby si v takých chvíľach vytrval vo svojom odhodlaní, aj za pomoci týchto informácií. Porozumieť svojej túžbe po nikotíne je veľmi dôležité, ak chceš toto nutkanie prekonať a oslobodiť sa od fajčenia.

 • Zisti, čo v tebe vzbudzuje chuť na cigaretu.
  Posilni svoje odhodlanie tým, že obmedzíš alebo sa budeš vyhýbať spúšťacím faktorom, ktoré si vo všeobecnosti spájaš s fajčením. Napríklad, ak si pri rannej káve zvykneš zapáliť cigaretu, môžeš si namiesto kávy dať čaj alebo ovocný džús.
 • Spíš si zoznam všetkých vecí a situácií, ktoré v tebe vyvolávajú túžbu zapáliť si.
  Týka sa to najmä cigariet, ktorých sa vzdať bude pre teba mimoriadne náročné.
 • Zmeň svoje aktivity a prostredie.
  Vytvorenie návyku si vyžaduje čas, ak sa ho chceš teda zbaviť, nebude to okamžite. V každej situácii, kedy by tvojou normálnou reakciou bolo siahnuť po cigarete, urob niečo nové.

  Ak si po večeri obvykle zvykneš zapáliť, radšej vstaň a vyber sa na krátku prechádzku. Pokiaľ tvoji priatelia fajčia tiež, navrhni im zmeniť prostredie. Namiesto toho, aby si si vyšiel von do svojho obľúbeného podniku, radšej choď do kina alebo stráv popoludnie v parku.
 • Ak v tebe stres vyvoláva chuť na cigaretu, nájdi si iné spôsoby relaxácie.
  Skús zatelefonovať priateľovi, vypi pohár vody, choď na prechádzku alebo si prečítaj knihu. Cvičenie je tiež úžasný prostriedok na odbúranie stresu.
Vytvor si podpornú sieť

Vytvor si podpornú sieť

Morálna podpora je v ťažkých časoch veľmi dôležitá. Prečítaj si, ako si môžeš vytvoriť podpornú sieť, ktorá ti pomôže úspešne skoncovať s fajčením.
Ako sa vymaniť z fajčiarskej rutiny

Ako sa vymaniť z fajčiarskej rutiny

Odvykanie od fajčenia je proces učenia. Tieto tipy ti pomôžu vytrvať v ťažkej práci a zaobísť sa bez fajčenia.